To zas bude… Odstartoval cyklus přednášek architektů, pořádaných o.s.Xfatul

To zas bude… A bylo.
Ve čtvrtek 24. října proběhla v kině Varšava první přednáška ze série nazvané “To zas bude …”, kterou s osZkV spolu pořádá os Xfatul, sdružení absolventů a přátel liberecké Fakulty umění a architektury. Podzimní cyklus odstartovala svou přednáškou architektka Marie Davidová, která prošla libereckou fakultou a své studium uzavřela na Oslo School of Architecture and Design v Norsku. Marie v současnosti pracuje v ateliéru Collaboratice Collective, který svým příchodem postavila na nohy.
Marie představila svoje práce od diplomního projektu, přes praxi v ateliéru Snoheta až k současným pracím v COLL COLL. Velkou část přednášky věnovala své doktorské práci, kterou právě zpracovává u doc. M. Floriana na ČVUT. Těžiště jejího výzkumu je v ohýbání dřeva, které se děje vlhkostí vzduchu. Při skládané fasádě během dne i roku se dřevo různě ohýbá, a tak dům buď dýchá, nebo je uzavřen. Architektka tím rozvíjí principy, které se používaly v tradičním stavitelství právě v Norsku.
Po svěží 3/4 hodinové přednášce následovala – po krátké pauze na svařák – diskuze v kavárně i na chodníku před kinem.

Na přednášku přišlo zhruba 30 lidí, po přednášce následovala předpremiéra filmu Filipa Remundy Boží Mlýny na prodej o osudu Gočárovy budovy v Pardubicích, jejíž příběh je v řadě věcí podobný dění kolem kina Varšava v Liberci.

Cyklus přednášek “To zas bude…” podpořila příspěvkem 10 tis. Kč NČA – Nadace české architektury.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář