Z první brigády – ohlédnutí

Od pátku do neděle (16. -18. 8.) jsme uspořádali v kině Varšava v Liberci první úklidovou brigádu. Na webu, facebooku i v tisku jsme vyzvali spoluobčany, kdo chce, ať nám přijde pomoci. A sešlo se jich hojně. Celkem nám pomohlo asi 20 lidí, pár kamarádů (přijeli z Bia Central z Hradce Králové, z Prahy, Pardubic), ale většinu dobrovolníků jsme poznali až při úklidu. Každý den jsme pracovali zhruba v 15 lidech. Smyslem této akce byla příprava domu na podzimní sezónu.

V pátek ráno to vypadalo, že nebude co dělat, v neděli se pak ukázalo, že jedna brigáda nestačí. S odkrýváním začala přibývat práce. Udělali jsme všechny zásadní věci, co jsme chtěli. A že se udělal pořádný kus práce!
 

Začali jsme odstraněním plodnic hub, které jsme s panem Soukupem (firma Lidezin) napřed pořádně odborně prozkoumali. Za 4 roky nevětrání se na stěně u vlhké skály houby pěkně rozrostly, a tak je teď sál trochu zahouben. Roman Dobeš nám je před úklidem nafotil, na dny evropského dědictví (7. 9.) chystáme výstavu. Byly to krásné kousky. 
Potom jsme se vrhli do dalších prací. Začali jsme odstraňovat desky, které zakrývaly zdivo a dům tak nedýchal a vlhnul. Odstranili jsme celou kabinu prodejny lístků ve foyer, z jejíž přední části uděláme bar, demontovali jsme první tři řady sedaček v sále, aby bylo možné dělat koncerty.
Zvláštní kapitola byly toalety. Ty vypadaly jako prasečí chlívek, s poházenými mísami a zcela zarostlé houbami. Byly tak odporné, že to nikdo ani nevyfotil. V neděli večer už to zase vypadalo jako záchody, které plus mínus fungují.
Z venku jsme za pomoci Toyoty s navijákem vrátili zpátky kus stříšky nad vstupem, o který asi před rokem a půl zavadil projíždivší kamion a posunul krytinu i s oplechováním o půl metru.
Dali jsme si záležet na venkovních vitrínách. Ty jsme natřeli na tmavě hnědou barvu, aby lépe ladily ke zbytku domu než ty zelené a vyměnili jsme plexiskla za nové, čiré, průhledné.
A taky jsme malovali, penetrovali, savovali, natírali, uklízeli, drhli, myli, bavili se, jedli, pili…
Nakonec jsme prorazili otvory vzadu ve foyer, které kdysi přirozeně větraly, aby dům dýchal a nevlhnul. O tom nakonec byla celá první brigáda.  

Na neděli 1. září plánujeme druhou, tentokrát jednodenní, která bude už „jen“ o mytí a úklidu. Tak přijďte!

Děkujeme všem, kteří nám přišli pomoci, a že jich nebylo málo:

Pavel Soukup
Petr Šmídek
Jan Berki
Tomáš Holý
Jiří Soukup
Maruška Procházková
Michal Čepelka
Petra Barthová
Lucie Farková
Jan Mrázek
Jiří Gulios
Eva Vaničková
Kamila Šárková
Štěpánka Večeřová
Jirka Mourek
Roman Dobeš
Marek Jezdinský
Martin Fryč
Martin (pan továrník) a Toyota s navijákem

Děkujeme Pizzerii Maškovka za jídlo, Slávkově milé za koláč a panu Hubáčkovi za zapůjčení auta.

Děkujeme i zastupitelům, kteří nás finančně podpořili a doufáme, že se přidají ještě další. Ondřej Petrovský, Ladislav Dzan, Věra Rosenbergová, Věra Skřivánková, Josef Šedlbauer.

Děkujeme firmě TITAN-MULTIPLAST za slevu na plexiskla do vitrín.

Akce nás vyšla na cca 18 tisíc korun. Část nám pomůže uhradit grant Grundvig, který jsme před časem získali, s částí nám pomohli zastupitelé svými osobními dary a zbytek bude na nás.

Díky!!! A tešíme se na Vás v pátek, 13. září na slavnostním otevření.
Jiří Žid, Petr Hubáček, Slávek Trubač, Zuzana Koňasová a z Himalájí Ondřej Pleštil.

Fotogalerie libereckého deníku  Reportáž DĚTSKÉ TELEVIZE
Petr Šmídek chystá krátký film o úklidu.
A pár fotek (foto Jiří Žid)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář