Kterak se vyvedl FAFL 2014

Není FAFL jako FAFL, některý je vlažnější.

Tak se mi zdá, že jsem se oslovením „Velevlažní“ v pozvánkách na letošní Festival amatérských filmů Liberecka dopustil Faflální chyby. Né že by se eklovalo, ale po zralé reflexi jsme dospěli s našimi spolupořadateli k závěru, že bylo několik faktorů, které letošnímu ročníku příliš nepřály. Byl tu i jeden skrytý, leč zásadní, který se nám podařilo identifikovat až po odkrytí vícero psychologických vrstev profilu obecenstva z minulých ročníků. Začněme tedy jím – slovo „amatérský“ – vyjadřuje ne příliš jistou úroveň kvality a dokáže sémanticky deklasovat emoce z celkového významu dalších přiřazených slov (uff – nejsem bohemista ani filolog….). Prostě jde o to, že se nám jeví to slovo jako příliš zavádějící v porovnání s kvalitou některých snímků, které se na festivalu promítají. Na druhou stranu je tu také fakt, že jiným filmům toto přídavné jméno právem patří. No, vzhledem k tomu, že bychom nechtěli cenzurovat a nominovat pouze „ty lepší“, je nasnadě, že se toho přízviska zkrátka zbavit nemůžeme. Někoho ovšem může odradit. A to je ten kámen úrazu. 
Další letošní potíž vznikla právě probíhající rekonstrukcí kina Varšava, kam byl původně FAFL situován, a kde má také svoje opravdové místo. Jenže letos se prostě promítat v kině nedalo… Taky bylo venku pěkně, v uvedený termín probíhalo spousta dalších akcí, z neznámých důvodů nedorazilo několik delegací, atd. Přestože jsme nepodcenili ani propagaci, ani přípravu, letošní návštěvnost 9. ročníku byla slabá. Ne tak, abychom si ho nedokázali užít, ale oproti předešlým ročníkům byla. To ovšem neznamená, že hodíme flintu do žita a na festival, který propojuje a sbližuje nejrůznější vrstvy obyvatel nejen z Liberce rezignujeme. Naopak – tento silný moment zklamání nás nabudil k jasné vizi do budoucna. 
Příští, jubilejní 10. ročník FAFLu se bude konat již 100 % v kině Varšava a ve spolupráci s naším spolkem ZkV pracujeme na propojení se španělským kinem v Santiagu de Compostela (zde) a dalšími kiny v polské Varšavě (zde). Postupně bychom chtěli ve všech třech městech uvádět v rámci běžného roku tři sekce (CZ/ESP/PL) novinek nejen z amatérského regionálního filmového světa vzájemně. Propojíme tři regiony, tři státy, tři mentality. Pozveme hosty, režiséry a budou debaty i konstruktivní kritiky (více o spolupráci zde). Příští FAFL proto bude již vskutku mezinárodní a jinak koncipovaný. Budeme se snažit vychytat mouchy ještě před tím, nežli přiletí.
Pokud jde o letošní výsledky, rozdaly se všechny ceny a tu hlavní – putovní obraz FAFLu – získal Jakub Kabeš za svůj snímek „Lego Seals“. Další výsledky zde
Osobně se domnívám, že je třeba vytrvat a požádat Vás – potenciální diváky, ale i režiséry, scénáristy, kameramany, skladatelé a jiné dobrodruhy – abyste si již teď zapsali do deníčků termín 3. 10. 2015 (první sobota v říjnu), kdy proběhne 10. ročník FAFLu. Tento termín bychom chtěli zachovat i na další ročníky v budoucnu a nastavit tak jistou tradici.
Budeme se těšit na Vaše filmové příspěvky!
Za spolek ZkV a Afifel – Petr Hubáček

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář