Aktuality k filmovým nocím Rozmarné léto před radnicí

25.8.

A JE TO.

Někdy mám pocit, že mě nemůže rozesmát sebelepší vtípek. Že je všechno tak „[sæd]„, že už to smutnější být nemůže. Od včera vím, že moje pocity jsou – jak říká Radek Pastrňák z Buty – dělitelné na několik druhů pocitů. A ten jeden druh včera rozhodně smutný nebyl. 

Diktátor je taková soda, že by si s tou Českou (sodou) mohli zajít klidně na pivo. Sacha Baron Cohen předvedl porci svého vytříbeně prozaického ostrohumoru s pompou sobě vlastní. Nejenže nosná myšlenka celého filmu křičí do světa: „Lidi, nebuďte zabedněný!“, ale směsí ironie, hraní si s jazykem a cimrmanovství proplouvá éterem, kde zanechává nesmazatelnou stopu. Ten chlápek prostě vychovává.
Když bych to hodně přehnal, tak bych napsal, že bychom potřebovali vychovat všichni. Rozmarné léto na náměstí bylo pro všechny a zdarma. Postupně se však ukázalo, že hrajeme vlastně pro skvadru, jíž je zcela jedno, co se hraje. Hlavně že se něco děje. To by nebylo zas až tak zlé, kdyby ona skvadra nepáchla a nepočůrávala se na náměstí. Jenže není skvadra jako skvadra. Některá je drsnější. A ta liberecká je obzvláště drsná.

No nic, nebudeme plakat nad rozlitým mlékem a raději zhodnotíme situaci… Festival se i přes drobné nedostatky povedl a hodláme v něm pokračovat. Příští rok bude druhý ročník. Pevně věříme, že bude i obecenstvo poněkud vyzrálejší, a že se bude chodit s potřebou jinam než do kalhot.
Přesto ale děkujeme všem, komu Rozmarné léto přineslo alespoň trochu pohody do života.  
  
   
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář