VYŠETŘOVATEL + diskuze s Vladimírem Dzurem a Viktorem Portelem - v kině Varšava

VYŠETŘOVATEL + diskuze s Vladimírem Dzurem a Viktorem Portelem

Projekce dokumentárního filmu Vyšetřovatel, po níž bude následovat diskuse se dvěma vzácnými hosty – s režisérem Viktorem Portelem a s autorem knihy Vyšetřovatel, podle níž byl film natočen, jediným vyšetřovatelem z České republiky u mezinárodního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii, Vladimírem Dzurem.
Moderovat diskusi bude historička Kateřina Portmann.

Po debatě proběhne v kavárně kina autogramiáda stejnojmenné knihy Vladimíra Dzura.
Prodej knihy Vyšetřovatel a také komiksu Démoni balkánské války na místě zajistí Knihkupectví Fryč.

Dokument / Česko, Chorvatsko 2022 / režie Viktor Portel / 73 minut / nevhodný do 12 let / česká verze

Bývalý vyšetřovatel haagského tribunálu se vrací na Balkán, kde byly před téměř třiceti lety spáchány válečné zločiny. Je možné nastolit spravedlnost zvnějšku?

Český vyšetřovatel Vladimír Dzuro v roce 1997 dopadl prvního válečného zločince konfliktu v bývalé Jugoslávii, postavil ho před Mezinárodní trestní tribunál a po nejistém přešlapování světového společenství tak uvedl celé „soukolí spravedlnosti“ do pohybu. Vyšetřováním válečných zločinů strávil deset let svého života, během kterých systematicky odhaloval nejtemnější momenty války. Takové příběhy uvíznou hluboko v paměti a teď se za nimi Vladimír Dzuro po dvaceti pěti letech vrací. Přijíždí na nejdůležitější místa svého vyšetřování v Chorvatsku, Srbsku a Bosně a Hercegovině. Spolu s ním nasloucháme fragmentům dávných příběhů a potkáváme klíčové osoby a svědky z jeho případů. On odjel a oni zůstali. A v jejich hlasech nezní jen bolestná vzpomínka na traumata války, ale i rozčarování. Všichni jako by čekali od mezinárodního zásahu víc. Jak se dá žít s dávnými démony? Měla a má spravedlnost vnesená zvnějšku význam a smysl?

Vznik filmu byl inspirován bestsellerem Vladimíra Dzuro Vyšetřovatel – Démoni balkánské války a světská spravedlnost (Grada Publishing, 2017) vydaným v USA pod názvem The Investigator – Demons of the Balkan War (Potomac Books, 2019).

Pořádá Post Bellum/Paměť národa Severní Čechy a katedra historie Přírodovědně-humanitní a pedagogické fakulty TUL ve spolupráci s Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci a kinem Varšava.

Akce se uskuteční v rámci komponovaného programu ke Dni lidských práv v Libereckém kraji.

Značky: ,

Datum

10 Pro 2023
Expired!

Čas

16:00 - 19:00

Umístění

Kinosál + Kafebar
Kinosál + Kafebar
Kategorie