TÁNÍ - film Kino Varšava

TÁNÍ *filmový klub

Drama | Belgie, Nizozemsko 2023 / režie: Veerle Baetens / 111 min. / přístupný od 15 let / titulky

Výbušný režijní debut etablované belgické herečky Veerle Baetens, natočený podle knižního bestselleru Tání spisovatelky Lize Spit, sleduje mladičkou hrdinku, pro kterou jedny prázdniny vyústí v bolestivý přerod z dětství do předčasné dospělosti. 

Eva se vrací do rodné vesnice, v kufru auta má schovaný velký blok ledu. Právě tam, ve sluncem zalitém dětství na venkově, zůstávají zadřené třísky bolavých vzpomínek, ve kterých se dětské hry přetavily do výbušných hormonů a předznamenaly konec nevinného dospívání. Když Eva nasedá do auta a vrací se na místo činu, rozhodne se čelit spalujícímu létu, které navždy změnilo její život.
Snímek, jehož síla tkví v obratně vystavěném kontrastu bezstarostné letní atmosféry a mezilidské krutosti měl premiéru na festivalu Sundance, odkud si odvezl zvláštní cenu poroty za herecký výkon pro představitelku Evy v dětském věku. Precizní práce s dětskými neherci odhaluje křehkost věku, v němž jsme zaslepeni láskou, prožíváme ničivé pocity osamění a toužíme po pozornosti druhých. Současně poukazuje na rozpínavost neléčeného traumatu, kvůli kterému se stáváme sami sobě největším nepřítelem.

Značky:

Datum

06 Úno 2024
Expired!

Čas

20:00 - 22:00

Štítky

film

Umístění

Kinosál
Kinosál
Kategorie