MUŽ, KTERÝ STÁL V CESTĚ - film Kino Varšava

MUŽ, KTERÝ STÁL V CESTĚ

Historické životopisné drama / Česko, Ukrajina, Litva 2023 / režie Petr Nikolaev / 120 minut / nevhodné do 12 let / česky

Strhující příběh lékaře a politika Františka Kriegla zachycuje dramatické události 21. srpna 1968, kdy byl v noci společně s čelními představiteli KSČ (Alexander Dubček, Oldřich Černík, Josef Smrkovský, Josef Špaček, Bohumil Šimon) zatčen a unesen do Moskvy.

Lékař a vrcholný politik František Kriegel byl jednou z tváří pražského jara. Po srpnu 1968 se jako jediný z československých politiků vzepřel Brežněvovi a přes silný nátlak odmítl podepsat souhlas se vstupem okupantů…

Aktuálnost filmu podtrhuje fakt, že část filmu tvůrci natočili na podzim 2021 v ukrajinské Buči. „O činu Františka Kriegla jsem často přemýšlel a v celé české historii nacházíme pouze jednu analogii: NEODVOLÁM Mistra Jana Husa v Kostnici v roce 1415.“ Karel Kosík, filosof „Pošlou mě na Sibiř nebo zastřelí. Počítám s tím.“ František Kriegel.
Film natočil režisér Petr Nikolaev, jenž má na svém kontě nejen komedie Střídavka a Báječná léta pod psa, ale i divácky úspěšné drama Příběh kmotra, silný historický film Kousek nebe a především výpravný a zásadní snímek Lidice. Jedinečný a životní herecký výkon pak v ústřední roli předvádí Tomáš Töpfer.

Vstupné 140 Kč

Značky:

Datum

02 Čvn 2023
Expired!

Čas

20:00 - 22:00

Umístění

Kinosál
Kinosál
Kategorie