á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN *FK + BESEDA S REŽISÉREM JANEM BUŠTOU - film Kino Varšava

á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN *FK + BESEDA S REŽISÉREM JANEM BUŠTOU

Experimentální dokumentární drama / Česko 2022 / režie Jan Bušta / 77 minut / přístupný /

Po projekci bude následovat beseda s režisérem filmu Janem Buštou.

Dramatické okamžiky největší masové sebevraždy v moderních dějinách zachytila magnetofonová páska, která vstoupila do historie pod názvem Jonestownská páska smrti. Na jejím základě vznikl filmový experiment, ve kterém členy sekty představují děti. Debutující režisér Jan Bušta „v přímém přenosu“ zprostředkovává elektrizující zkušenost s demagogií a manipulací.
Film je natočen specifickým filmovým jazykem, který se nepodobá ničemu, co je u nás v současnosti k vidění. Do českých kin přináší filmařskou radikalitu i silnou výpověď o samozvaných vůdcích a jejich důvěřivých obětech.

Film byl oceněn na MFDF v Jihlavě 2022 a  nadšené ohlasy mluví o „nejlepším filmu, co jsem letos viděl“ (filmový teoretik Radomír D. Kokeš), o „silné autorské vizi“, co „na české scéně výrazně posouvá možnosti dokumentárního jazyka“ (redaktorka Respektu Jindřiška Bláhová), o „jednom z formálně nejpodnětnějších a nejdráždivějších filmů roku“ (filmový kritik Martin Šrajer) a někdy nezbývá než konstatování: „Nic podobného jsem ještě neviděla.“ (novinářka a festivalová programistka Táňa Zabloudilová).

Vstupné 120 Kč/ 100 Kč filmový klub

Značky:

Datum

09 Bře 2023
Expired!

Čas

17:00 - 19:00

Umístění

Kinosál
Kinosál
Kategorie