STOPY LIBERECKÝCH KIN – stoletá výročí Sofie a Lípy

Kino Varšava je posledním libereckým kinem. Poctivým kamenným kinem pravého žánru, do kterého multikina nepatří. A jsme rádi, že už i v Liberci společnost začíná rozdíl mezi kinem a multikinem vnímat a doufáme, že i my dobře přispíváme k rozvoji toho prvního.

Před časem jsme učinili začátek mapování libereckých kin, abychom zde kinokulturu co nejlépe přiblížili. Mezitím jsme loňské září otevřeli to nejstarší – kino Varšava – na jeho 105. leté výročí a do prosince jsme kino provozovali s pestrým programem v duchu, jak si představujeme, že dnešní kina mohou fungovat. Dnes mají krátce za sebou stoleté výročí dvě liberecká kina, žel však již zaniklá.

Kino Sofia slavilo své sté výročí 23. prosince a kino Lípa na sklonku ledna. Budova kina Sofia musela ustoupit stavbě dálnice protínající střed Liberce, kino Lípa smetla mocná ruka trhu v podobě obchodního centra, které především pokazilo veškeré městské prostory okolo sebe a vytvořilo z dolního centra Liberce dočista periferii. Naštěstí kino Varšava je dostatečně daleko a ve Frýdlantské ulici se těší obklopení historickým centrem, blízkosti náměstí a ještě blože mnoha libereckými hospodami, které vytváření příjemné živé prostředí. Díky Janu Mikuličkovi (Mladá fronta Dnes) jsme se mohli nad stoletým výročí obou kin pozastavit.

Články jsou zde:
Kino SOFIA dříve Zentralkino Bondy, Urania, Zentral Lichtspiele, Zdar, Central
Kino LÍPA dříve Kammerspiele, Bělehrad, Čas

O moc lépe na tom není ani další liberecké kino Adria, navržené libereckým architektem Maxem Kühnem. Byť malé, ale stylově úžasné kino dodělala přestavba na klub, který v době porevoluční naplňoval noční touhy. Níže je pár obrázků, ale o tom více příště.

Závěrem prosíme, kdo by měl jakoukoliv fotografii kina Varšava, starou více jak 20 let, a nebo kdybyste věděli o někom, kdo by mohl mít, dejte nám prosím echo. Díky

Za os. ZkV
Jiří Žid

Kino Sofia
Kino Adria 2013
Kino Adria 2013
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář