15. ROČNÍK NISA FILM FESTIVALU OPĚT V LIBERCI

Již 15. ročník česko-polsko-německého festivalu Nisa film festival zavítá opět do libereckého kina Varšava. Promítat se bude 16.-19.5.2018. V rámci doprovodného programu festivalu zahraje v pátek 18.5.2018 skvělá česká pop akustická kapela KIESLOWSKI.


Nisa Film Festival vznikl v jihovýchodním cípu Spolkové republiky Německo, v česko-německo-polském trojzemí, ve spolupráci filmových klubů ze saského Großhennersdorfu, českého Liberce a polské Jelení Hory, aby každý rok nabízel pohled na filmovou tvorbu sousedních zemí.
Zvláštní a jedinečný je na Nisa Film Festivalu jeho nadžánrový, trinacionální charakter s přeshraničními filmovými představeními a dalšími akcemi na dvaceti promítacích místech v trojzemí. Právě venkovský prostor nabízí organizátorům, návštěvníkům a filmovým tvůrcům nevšední možnosti setkávání a vnímání. Součástí festivalu je kromě filmů též bohatý doprovodný program s výstavami, autorským čtením, koncerty a večírky, který je organizován ve spolupráci s partnery ve všech třech zemích. Jedním z podstatných aspektů festivalu je totiž propojení programových kin v regionu, jejich podpora, a tím i poskytnutí atraktivní kulturní nabídky místnímu publiku.
Jméno dala festivalu hraniční řeka Nisa, jež všechny tři země spojuje. Ryby z Nisy (sošky pro vítěze soutěžních kategorií), které řekou bez ohledu na hranice volně proplouvají, jsou festivalu symbolickým vzorem.
Zvláštním lákadlem pro filmovou branži i publikum jsou soutěžní kategorie: Kromě cen ve třech česko-německo-polských soutěžích o nejlepší celovečerní hraný, dokumentární a krátký film je udělována „Speciální cena Saského filmového svazu“, cena za „Nejlepší individuální herecký výkon“, „Nejlepší scénografii“ a dvě ceny publika – za divácky nejúspěšnější krátký a celovečerní snímek. 

Jako doprovodný program se bude v pátek 18.5. od 21:00 konat skvělý koncert české pop akustické kapely KIESLOWSKI


Další filmové řady nabízejí pohled na souvislosti a vztahy mezi národy východní Evropy a představují díla, která jsou minulosti i přítomnosti této části Evropy věnována.
více informací naleznete v PROGRAMU