SLAM POETRY – kvalifikace na MČR 2016

Naši milí,

blíží se nám sobota 5.11. a s ní i kvalifikace na MČR 2016 ve Slam Poetry. Tento svérázný výrazový fenomén měl v našem kraji (ostatně jako většina dobrých kulturních akcí) poněkud zpoždění, ale už je i tu.

Slam poetry nebo poetry slam je působivý scénický přednes autorské tvorby (často poezie, často improvizace) před publikem. Pozor! Nelze zaměňovat s autorským čtením či recitační soutěží! Bohdan Bláhovec – jeden ze současných úspěšných slamerů vyjádřil definici slamu po svém: „Stát se textem!“
Autoři-performeři se zaměřují na to, CO sdělují a JAK to sdělují. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie a divadla. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky. Do hry přichází i mimika, výraz, pohyb, rytmus i sdělení textu (cit. www.slampoetry.cz )

Tradice slamu sahá do 80. let 20. století na americký kontinent a za jeho zakladatele je považován Marc Smith. Do českých luhů a hájů jej přivedl začátkem nového století spisovatel a performer Jaromír Konečný, který tuto disciplínu úspěšně provozuje ve své druhé vlasti – v Německu. „Klasiky slamu“ můžete dodnes vidět na různých exhibičních vystoupeních nebo jako moderátory a tahouny regionálních kol (a samozřejmě na YouTube).
Sobotní regionální kolo bude dvoukolové s jednou pauzou uprostřed a ukázkovou exhibicí nás poctí matadoři předešlé dekády ve Slam Poetry, borci Mruzcivák a Bohdan Bláhovec. Jako moderátor celého večera se projeví další ze slamerů, kterého jste měli možnost poznat již na květnové exhibici Slam Poetry taktéž u nás – Anatol Svahilec. Odkaz na krásná fota z exhibice je zde
 Ať už seberete odvahu a přihlásíte se do soutěže, nebo přijdete fandit, poslouchat a bavit se, budete mít příležitost v sobotu 5. listopadu 2016 v 19.00 hod. v libereckém Kině Varšava. Nebo zůstanete do poslední chvíle utajen(a) a do klání vstoupíte jako „černý kůň“?
Zájemci, slameři, poetové a performeři, improvizátoři a rappeři, kteří chcete svým umem zasáhnout do boje o nejlepšího slamera České republiky 2016, hlaste se do soutěžního kola na e-mail sanetrnikova@kvkli.cz

Tak neváhejte a přijďte zjistit zač je toho Slam! Pro výherce regionálního kola je připravena odměna a pro všechny účinkující pochopitelné pohoštění.

P.S.: Porota je tvořena z lidu – tedy příchozích diváků, kteří dostanou namátkou cedule s body a rozhodují tak o celém vývoji soutěže.

Za spolek ZkV a KVK Liberec – Petr Hubáček a Martina Sanetrníková